Dieta kopenhaska - słowem wstępu

Dieta kopenhaska (zwana również: kopenhadzka, szwedzka, duńska, trzynastodniowa) trwa trzynaście dni i jest polecana przede wszystkim osobom z silną wolą, które są gotowe do wyrzeczeń i zdolne do rygorystycznego przestrzegania zasad planu żywieniowego. Dieta kopenhaska jest jednym z najbardziej rygorystycznych planów żywieniowych, ponieważ jej menu jest stałe i nie można go modyfikować, gdyż wówczas nie przyniesie pożądanych efektów.

Z racji wielu wyrzeczeń, jakie wymusza dieta kopenhaska, bywa ona nazywana również "dietą ostatniej szansy". Wieść niesie, że została opracowana przez rządowy szpital w Kopenhadze. Inna wersja zakłada, że stworzono ją w szwedzkiej kliniec w Mayo. Jednak oficjalnie obie te placówki zaprzeczają, jakoby dieta powstałą właśnie z ich inicjatywy.

Przeciwskazania

Dieta kopenhaska nie jest właściwa dla osób ze złym stanem zdrowia, cierpiących na nadciśnienie tętnicze i dolegliwości żołądkowe ani tych, które uprawiają sport siłowy lub wykonują pracę fizyczną. Dieta kopenhaska jest absolutnie niewskazana dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.

Zwolennicy i przeciwnicy

Dieta kopenhaska ma swoich zaciekłych zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że jest niezastąpiona w celu bardzo szybkiego pozbycia się nadmiernych kilogramów, reguluje metabolizm i przyspiesza przemianę materii, natomiast ci drudzy zarzucają jej, że wyniszcza organizm i jest źle zbilansowana. Według części dietetyków dieta nie jest szkodliwa, jeśli stosuje się ją zgodnie z zasadami, nie wydłuża jej trwania i nie powtarza się jej częściej, niż raz na rok.




Oblicz swoje BMI!

Więcej o wskaźniku masy ciała (BMI) na stronie http://bmi.westld.com