Podsumowanie

Jeśli dieta zostanie przerwana, nie można jej ponawiać wcześniej niż po upływie trzech miesięcy. Za przerwanie diety uważa się spożycie jakiegokolwiek innego produktu, niż te wymienione w menu. Natomiast po kompletnym zakończeniu diety nie należy jej powtarzać wcześniej niż po roku. Najlepiej stosować dietę kopenhaska co dwa lata, gdyż na taki okres czasu przemiana materii zostaje uregulowana, a po upływie 24 miesięcy znów ulega destabilizacji. Stosowana częściej jest w stanie zaszkodzić zdrowiu.

Zwolennicy diety kopenhaskiej uważają, że zakończenie tej diety nie wiąże się z efektem jo-jo, jak to się dzieje w przypadku innych diet (choć trzeba szczerze przyznać, że jest to pogląd bardzo kontrowersyjny). Zgubione kilogramy nie powinny wrócić nawet przez okres dwóch lat pod warunkiem, że żadne zasady diety nie zostały złamane i że z dalszego jadłospisu wykluczony został cukier, produkty z wysoką zawartością węglowodanów i potrawy opierające się na białej mące. Te dwa lata bez skosów wagi to rezultat stabilizacyjnych właściwości diety, wpływających na uregulowanie się przemiany materii.

Jednak nie zaleca się powrotu do złych nawyków. Jest to stosunkowo proste, ponieważ prawidłowe dostosowanie się do rygorów diety powoduje, że po jej odstawieniu chęć sięgnięcia po słodycze i kaloryczne przekąski mija. Po trzynastu dniach diety należy stopniowo zwiększać ilość dobowej porcji kalorii, w przeciwnym razie może dojść do ponownego przybrania na wadze. Posiłki po zakończonej diecie powinny być bogate w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, orzechy, oliwa z oliwek).

Życzymy udanego odchudzania!




Oblicz swoje BMI!

Więcej o wskaźniku masy ciała (BMI) na stronie http://bmi.westld.com