Zasady diety i jadłospis

Pierwsza zasada jadłospisu diety kopenhaskiej nakazuje spożywanie tylko trzech posiłków dziennie pod postacią śniadania, drugiego śniadania i obiadu. Śniadanie przez większość dni składa się tylko z czarnej kawy z dodatkiem jednej łyżeczki cukru. Kawa powinna być z ekspresu lub rozpuszczalna. Jej picie jest konieczne w celu dostarczenia organizmowi zastrzyku energii, ale niestety wiąże się też z wypłukiwaniem z organizmu magnezu i żelaza. Właśnie ze względu na codzienną porcję kawy na czczo, dieta nie może być stosowana przez osoby cierpiące na zaburzenia żołądkowe. Drugie śniadanie (lunch) należy zjeść nie później, niż do godziny 14:00, a obiad do godziny 18:00. Po 18:00 nie wolno już jeść. Zawartość kalorii we wszystkich posiłkach musi mieścić się w przedziale 500 - 900 kcal.

Najważniejsze produkty żywnościowe wykorzystywane w diecie kopenhaskiej to warzywa, owoce, jaja, chude mięso i kawa. Dieta wymaga całkowitego wyeliminowania soli kuchennej i innych przypraw, które zawierają sól. Po porannym przebudzeniu się, jeszcze na czczo, należy wypić filiżankę czarnej kawy posłodzonej jedną łyżeczką cukru. Ma to na celu pobudzenie organizmu.

Jadłospis diety kopenhaskiej

Plan diety trzynastodniowej w bardzo rygorystyczny sposób określa, co i w który dzień wolno jadać. Menu jest tylko jedno i nie wolno go modyfikować, niestety jest ono dosyć monotonne. Nie istnieje potrzeba korzystania z tabeli kalorii ani indeksu glikemicznego, ponieważ jadłospis diety kopenhaskiej jest stały. Przedstawia się on następująco:

- Dzień 1 i 8
Śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru
Lunch: dwa jaja na twardo, gotowany szpinak, pomidor
Obiad: befsztyk wołowy z liśćmi sałaty.

- Dzień 2 i 9
Śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru
Lunch: befsztyk wołowy z liśćmi sałaty, grejpfrut
Obiad: plaster chudej szynki, jogurt naturalny

- Dzień 3 i 10
Śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru
Lunch: gotowany szpinak, pomidor, grejpfrut lub jabłko
Obiad: plaster chudej szynki, jogurt naturalny, dwa jaja na twardo

- Dzień 4 i 11
Śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru
Lunch: 100 gram chudego twarogu, tarta marchew, dwa jaja na twardo
Obiad: sałatka owocowa, jogurt naturalny

- Dzień 5 i 12
Śniadanie: tarta marchew
Lunch: gotowana lub smażona ryba (pstrąg, dorsz)
Obiad: befsztyk wołowy, kilka różyczek brokuł, kilka liści sałaty

- Dzień 6 i 13
Śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru, grzanka
Lunch: cały kurczak, liście sałaty z olejem i cytryną
Obiad: dwa jaja na twardo, tarta marchew

- Dzień 7
Śniadanie: filiżanka kawy z łyżeczką cukru
Lunch: chude grillowane mięso
Obiad: brak

Jadłospis diety kopenhaskiej dopuszcza zamienienie miejscami lunchu i obiadu, ale tylko w ramach jednego dnia. W momencie głodu warto wypić szklankę niegazowanej wody mineralnej lub zielonej herbaty. Można też pić te płyny przed posiłkiem, dzięki czemu uczucie sytości szybciej nadejdzie. Optymalnie należy przyjmować minimum 2 litry płynów na dobę. Najlepsza będzie woda mineralna z dużą zawartością magnezu, który uspokaja i daje uczucie sytości.

Zakazane są wszystkie inne produkty, niż te, które znajdują się w menu. Szczególnie niepolecany jest alkohol, produkty z wysoką zawartością węglowodanów, białe pieczywo. Wegetarianie zamiast mięsnych dań mogą spożywać tofu, ale muszą przy tym dodatkowo przyjmować preparaty spalające tłuszcz (fat burnery).
Oblicz swoje BMI!

Więcej o wskaźniku masy ciała (BMI) na stronie http://bmi.westld.com